דנה איידלר-רזניק דיאטנית קלינית

פירמידת המזון - ילדים

 דף הבית
חזרה לתפריט
פירמידת המזון
על הפירמידה
דיאטה  לילדים
ילדים מספרים
מהן קלוריות
להתאמן בכיף

(

 

 

 

 

 

האם דיאטה טובה לילדים?

 

[1]

כל אחד ואחת היו בתהליך של דיאטה. האם המשפט נשמע לכם מוזר? דיאטה היא למעשה אוסף של מזונות אותם אנו אוכלים על בסיס יומיומי. למילה "דיאטה" הקשר נוסף לרצון להפחית משקל ע"י הגבלה קלורית או המנעות ממזונות מסוימים.

נסו לחשוב על מכרים, צעירים ומבוגרים אשר מודאגים ממשקלם ומדברים על הרצון שלהם בדיאטה. יתכן והדבר גורם לך לרצות לעשות דיאטה גם כן. מרבית הילדים, אינם זקוקים ולא צריכים לעשות "דיאטה" על פי ההגדרה. מדוע?

 

דיאטה להפחתת משקל

כל המזונות ומרבית המשקאות מכילים קלוריות, סוג של אנרגיה. כאשר אנו בוחרים בעשיית דיאטה לצורך הפחתת משקל, אנו בוחרים באכילת כמות קלוריות קטנה יותר מהכמות לה הגוף זקוק. בעשותנו כך, אנו עשויים להפחית משומן גופנו ולרדת במשקל. העקרון דומה לאלו הרוצים לעלות במשקל, רק שבמקרה זה אנו צורכים יותר קלוריות מהכמות הדרושה לגוף וכך מתבצעת למעשה ההשמנה.

ילדים אינם צריכים לבצע דיאטה בצורה זו. בשונה ממבוגרים, ילדים נמצאים בתהליך של גדילה והתפתחות ועל כן זקוקים למגוון של מזונות בריאים על מנת לאפשר את התפתחותם התקינה.

חלק מהילדים, נמצאים בעודף משקל, אבל גם הם יכולים לשפר את מצבם הבריאותי ע"י הקפדה על אכילת מזון בריא וכמו כן הקפדה על פעילות גופנית. מחד, עודף משקל יכול להוביל לבעיות בריאותיות, אך ילדים, מאידך, יכולים לגרום לנזקים קיצוניים בתהליך התפתחותם, במידה וידלגו על ארוחות או על ידי החלטה לאכול רק ירקות.

 

מי זקוק לדיאטה?

למרות שחלק מאיתנו סבורים שהם בעודף משקל וחלק אחר חושב שהוא בתת משקל, אין מצב גופני אחיד מושלם. לחלק מהאוכלוסייה, מבנה גוף רחב, כלומר (עצמות גדולות), דבר המשליך על היותם גדולים יותר וכבדים יותר מאלו בעלי מסגרת הגוף הצרה.

מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע / רופא המשפחה לגבי משקל גופנו.

[2]

אינדקס מסת הגוף (BMI) ואחוזי השומן ישקפו את מצב הגוף. תוצאות הבדיקה יכולות להוביל למס' החלטות:

  • הפחתת משקלך בצורה הדרגתית.

  • שמירה על טווח המשקל הנוכחי.

  • העלאת משקל הדרגתית.

עבור ילדים מסוימים, הרופא יכול להחליט על תהליך של הפחתת משקל, דבר אשר יתבצע תחת טיפול ומעקב של דיאטנית מוסמכת אשר תסביר ותוודא כי ההרזיה,  מתבצעת בצורה שקולה ומאוזנת כך שהמטופל יבין ויקבל את כל הרכיבים התזונתיים להם הוא זקוק מבלי לפגוע בבריאותו.

 

ישנן דיאטות המסכנות את בריאותנו

דיאטות שאינן כוללות את כל הרכיבים התזונתיים להם נזקק הגוף ואשר אינן מכילות מספיק קלוריות שתאפשרנה את תפקודו התקין של גופנו, יכולות להיות מאוד מסוכנות עבור ילדים. סוג מסוים של דיאטות מסוכנות נקרא "דיאטות בזק" אשר גורמות להפחתת משקל מהירה ודורשות משטר דיאטה קפדני ונוקשה.

חלק מהדיאטות המסוכנות מסלקות מהתפריט מרכיבים תזונתיים רבים ודורשות אכילת מאכל יחיד.

כאשר מדובר בהפחתת משקל, אין קיצורי דרך ואין פתרון מהיר. תרופות וכדורים למיניהם, משקאות דיאטה וגימיקים נוספים הנם אלטרנטיבות "זולות", במיוחד בקרב ילדים. אם מישהו מציע לכם דיאטה המבוססת על כדורים או שיקויי קסם (מילקשייק להרזיה), פשוט אמרו להם לא!! דיאטות מהסוג הנ"ל יכולות לגרום לחולי ובד"כ סופן הוא בחזרה למשקלנו ההתחלתי.

אדם שמוכן לנקות בצעדים קיצוניים על מנת להרזות, סופו בהפרעות אכילה.

 [3]

אנורקסיה נרווסה (Anorexia nervosa) או בולימיה נרווסה ( Bulimia nervosa) הנן תופעות קיצוניות שחייבות בהשגחה ובטיפול רפואי.

 

מתן עזרה במקרה של דיאטה המסכנת את בריאותך או בריאות חברך

באם אתם מכירים אדם קרוב אליכם, חבר או חברה, אשר נמצאים בתהליך של דיאטה מסוכנת, עליכם לספר לאדם מבוגר. אח או אחות בוגרים, הורה, מורה, או כל אדם בוגר אחר עליו אתם סומכים. אתם גם יכולים לספר על הרגלי אכילה לא נכונים בקרב חברים, אבל כנראה שגם זה יצריך מעורבות של אדם בוגר.

ילדים כמבוגרים רוצים לעיתים להיות גבוהים יותר, רזים יותר או לשנות משהו במראה שלהם. במידה ואתם מרגישים כך, שוחחו על כך עם אדם בוגר אשר אתם חשים קרובים אליו. זאת על מנת לקבל הסברים ופתרונות מאדם שחווה את שחוויתם ואשר לו, בד"כ, יותר ידע בנושא.

השינויים בגופנו, במהלך גיל ההתבגרות כוללים עליה במשקל. דבר נורמאלי לחלוטין שאם אתם אינכם שלמים לגביו, רצוי שתשוחחו על כך עם בעל מקצוע כגון רופא המשפחה או דיאטנית מוסמכת.

 

מה יש בכוחנו הילדים לעשות?

אם ילדים אינם זקוקים לדיאטה, אזי כיצד הם יכולים לשמור על משקל תקין? כל הילדים ללא יוצאים מן הכלל ייצאו ברווח אם יקפידו על תזונה בריאה ומאוזנת וכמו כן יקפידו לבצע פעילות גופנית. לילדים אפשרויות רבות בכל הנוגע לפעילות גופנית. חלקם אוהבים לשחק בקבוצות או לרקוד בלהקות, אחרים יעדיפו רכיבה על אופניים, גלגליות או צלחת מעופפת ומטקות על חוף הים. עזרה להורים בנקיון הבית, כמוה כפעילות ספורטיבית, על אף שאינה מהנה כמו פעילויות ספורטיביות אחרות כמו שחיה או ריצה! הדבר החיובי הוא שניתן לעשות זאת על חשבון הצפיה בטלויזיה כחלק מהנסיון להעביר את הזמן.

ילדים יכולים לאכול מבחר מזונות בריאים. דיאטה מאוזנת משמעותה שאינך אוכל את אותם הדברים בכל יום ולמעשה היכולת שלנו לגוון ולאכול מאכלים שונים בכל קבוצת מזון:

  • פירות וירקות.

  • מוצרי חלב.

  • בשר, קטניות, חלבונים וזרעים.

  • תבואה, בייחוד תבואה מלאה.

דיאטות מגוונות אלו עוזרות לגוף לקבל את אבני הבניין שלו, לדוגמא:

החלבונים, עוזרים בבניית השרירים וחלקי גוף נוספים. סידן, תורם להתפתחות העצמות בגוף. ויטמינים, ומרכיבים תזונתיים נוספים, שומרים על עבודה תקינה של הגוף. סיבים, מונעים עצירות ובעיות מעיים ופחמימות נותנות לנו אנרגיה.

עכשיו, כשרכשנו יותר ידע בנושא "דיאטות", אתם יכולים לאמר לאנשים שאתם נמצאים בדיאטה מיוחדת, דיאטה מאוזנת ששייכת ונכונה רק לילדים.

 

[1] התכנים בנושא פירמידת המזון לילדים תורגמו מאתר ה KidsHealth אשר מסתמך על  פירמידת המזון (הפירמידה שלי) מאתר ה  USDA (משרד החקלאות האמריקאי) .

[2] BMI – Body Mass Index

[3] Anorexia nervosa - הרעבה

      Bulimia nervosa אכילה והקאה במכוון

 

עותק להדפסה - לחצו כאן!

 

052-6211059

 

דף הבית | חזרה לתפריט | פירמידת המזון | על הפירמידה | דיאטה  לילדים | ילדים מספרים | מהן קלוריות | להתאמן בכיף

מפת האתר

כתבו לדנה

mail dana

site index