דנה איידלר-רזניק דיאטנית קלינית

פירמידת המזון - ילדים

 דף הבית
חזרה לתפריט
פירמידת המזון
על הפירמידה
דיאטה  לילדים
ילדים מספרים
מהן קלוריות
להתאמן בכיף

(

 

 

 

 

 

מהן קלוריות

 

[1]

"יש בזה טונות של קלוריות"

"האם את/ה סופר/ת קלוריות?"

כאשר אנשים מדברים על הקלוריות במזון, למה הם מתכוונים? קלוריה הנה יחידת מידה – אך היא אינה מודדת משקל או גובה. קלוריה הנה יחידת אנרגיה. כאשר מזון מכיל 100 קלוריות, זוהי הדרך לבטא כמה אנרגיה הגוף שלנו יכול לקבל מאכילה או שתייה של מזון זה.

 

האם קלוריות מזיקות לבריאותך?

קלוריות אינן מזיקות לגופנו. הגוף זקוק לקלוריות כדי לספק את צרכיו. אכילה מופרזת של קלוריות ואי שריפתן תוך כדי פעילות גופנית זו או אחרת, יכולה להביא לעליה במשקל.

מרבית המזונות והמשקאות מכילים קלוריות. כמה מזונות דוגמת החסה, מכילים קלוריות בודדות (סלט העשוי מ 9 אונקיות, שהן 255 גרם חסה מכיל רק 40 קלוריות). מאכלים אחרים דוגמת בוטנים, מכילים קלוריות רבות (חצי כוס בוטנים מכילה 427 קלוריות).

ניתן לדעת כמה קלוריות מכיל המזון ע"י התבוננות בתוית הערכים התזונתיים שלו. התוית תתאר את מרכיבי המזון וכן כמויות של רכיבים תזונתיים שהמזון מכיל. לדוגמא:

1 גרם פחמימה מכילה 4 קלוריות.

1 גרם חלבון מכיל 4 קלוריות.

1 גרם שומן מכיל 9 קלוריות.

זאת אומרת שאם ידוע לנו כמה גרם של כל מרכיב נמצא במזון, אזי אנו יכולים לחשב את סך כל הקלוריות שהוא מכיל. נסכם כמה קלוריות ישנן ב 1 גרם ונכפיל בכמות הגרמים שאנו רוצים לאכול (ולהפך נחשב על פי כמות הקלוריות שאנו רוצים לצרוך את כמות המזון שמותר לנו לאכול).

לדוגמא:

אם מגישים לנו צ'יפס (20 חתיכות לערך) המכיל 10 גרם שומן, אזי רק כתוצאה מהשומן אנו צורכים 90 קלוריות.

חלק מאנשים המנסים להפחית ממשקלם מבצעים בקרה קלורית. מרבית הילדים אינם צריכים לספור קלוריות, אך כולם יכולים להרוויח מאכילת תפריט בריא המכיל את כמות הקלוריות הנכונה – לא יותר מדי ולא פחות מדי.

אבל כמה קלוריות אנו צריכים?

 

כמה קלוריות ילדים צריכים?

ילדים "באים" בכל הגדלים והמינים, לכל אחד ואחת שריפת קלוריות שונה כך שלא ניתן להגדיר מספר קלורית אחיד שיתאים לכולם.  מאידך קיים טווח קלורי למרבית הילדים בגיל בית-ספר שהוא 1600-2500 קלוריות ליום.

בהגיען לבגרות מינית, בנות בד"כ צורכות כמות גדולה יותר של קלוריות, עדיין, כמות זו בד"כ נמוכה יותר משל הבנים בני אותו הגיל. כאשר בנים מגיעים לבגרות מינית הם יזדקקו ל 2500-3000 קלוריות ליום. אך ללא קשר היותם בנות או בנים, אלו מהם שמנהלים אורח חיים אקטיבי יזדקקו ליותר קלוריות מאלו שאינם.

מרבית הילדים אינם צריכים לדאוג לקבלת כמות מספקת של קלוריות, היות והגוף מרגיש רעב ועוזר לווסת את כמות הקלוריות להן הילד זקוק. ילדים בעלי בעיות רפואיות מסוימות צריכים לודא כי אכן צרכו כמות מספקת של קלוריות, דוגמת ילדים החולים בסיסטיק-פיברוזיס (cystic fibrosis), המחויבים באכילת מזון עשיר קלורית היות ולגופם בעיה בספיגת הערכים התזונתיים והאנרגיה מהמזון.

ילדים בעלי עודף משקל צריכים לוודא כי אינם צורכים יותר מדי קלוריות (רק בעל מקצוע כמו דיאטנית או רופא יכולים להגדיר עודף משקל או תת משקל).

אם צורכים יותר קלוריות מאלו שהגוף שורף, השארית הקלורית מומרת לשומן. שומן יתר יכול לגרום לבעיות בריאותיות. ילדים בעלי משקל עודף, יכולים להפחית משקל ע"י אכילת תפריט מאוזן ובריא וכמו כן הפחתת אכילת מאכלים עשירי קלוריות כמו משקאות מסוכרים, ממתקים, ומזון מהיר. לפעילות הספורטיבית חשיבות גבוהה מכיוון שהיא שורפת קלוריות.

 

איזה שימוש עושה גופנו בקלוריות?

מרבית האנשים טועים במחשבה כי יש צורך לשרוף את כל הקלוריות שנצרכו, מתוך מחשבה שאם לא יעשו כן, ישמינו. הגוף זקוק לקלוריות בשביל תפקודו היומיומי (תפקוד תקין של הלב, הריאות וכו') . כילד, הגוף זקוק לקלוריות ממגוון מזונות על מנת לאפשר גדילה והתפתחות תקינה. שריפת קלוריות נעשית גם בחוסר תשומת לב לדוגמא כאשר הולכים עם הכלב או בהצעת המיטה, בסידור המשחקים וכו'.

 

כדאי ונכון לשחק ולהיות פעיל, לפחות שעה אחת ביום. הפעילות שומרת על חסינותו של גופנו ותורמת בשמירה על משקל תקין.

 

צפיה בטלויזיה ומשחק במשחקי וידאו כמעט ואינם תורמים לשריפה קלוריות, לכן עליך לנסות ולהגביל פעולות אלו לשעה עד שעתיים ביום. אדם שורף קלוריה אחת לערך בדקה כאשר הוא צופה בטלויזיה, אותה כמות קלוריות בקירוב הוא שורף בשינה.


 

[1] התכנים בנושא פירמידת המזון לילדים תורגמו מאתר ה KidsHealth אשר מסתמך על  פירמידת המזון (הפירמידה שלי) מאתר ה  USDA (משרד החקלאות האמריקאי) .

 

עותק להדפסה - לחצו כאן!

 

052-6211059

 

דף הבית | חזרה לתפריט | פירמידת המזון | על הפירמידה | דיאטה  לילדים | ילדים מספרים | מהן קלוריות | להתאמן בכיף

מפת האתר

כתבו לדנה

mail dana

site index