דנה רזניק דיאטנית קלינית - ילדים ומשקל

 פירמידת המזון - ילדיםדף הבית
חזרה לתפריט
פירמידת המזון
על הפירמידה
דיאטה  לילדים
ילדים מספרים
מהן קלוריות
להתאמן בכיף

(

 

 

 

 

 

 

 

מה ילדים אומרים על משקל?

 

[1]

בימים אלו, המבוגרים מודאגים ממספרם הגדל והולך של ילדים בעלי עודף משקל. רוצים לדעת עוד משהו קטן? גם הילדים מודעים לבעיה זו.

לאחרונה נערך (בארה"ב) סקר בנושא בקרב ילדים ובני נוער שכלל 1168 נשאלים. יותר ממחצית (52%) אמרו שיותר מדי ילדים נמצאים במצב של עודף משקל.

עובדה זו חשובה, היות והכרה בכך שקיימת בעיה הנה הצעד הראשון לקבלת תשובות לפתרון הבעיה.

 

 

מה המשמעות של עודף משקל?

לרב האנשים הנמצאים במצב של עודף משקל יש יותר מדי שומן גוף. אדם הנמצא בעודף משקל שוקל יותר מהמשקל הבריא לו בהסתמך על גיל, גובה ומין.

מספר הילדים שנמצאים בעודף משקל גדל משמעותית ב 30 השנים האחרונות. כיום, 15% מהילדים בגילאים 6-19 הם בעלי עודף משקל (ארה"ב). אלו הם חדשות רעות היות ועודף משקל יכול להוביל לבעיות בריאותיות כמו סוכרת ומחלות לב. ילדים בעלי עודף משקל הנם מושא להעלבה ע"י ילדים אחרים וכמו כן אינם שלמים עם מראה גופם. מרבית הילדים (60%) שהשתתפו בסקר אמרו שלילדים בעלי עודף משקל קשה יותר לרכוש חברים.

 

מדוע חלק מהילדים הם בעלי עודף משקל?

כאשר הילדים נשאלו שאלה זאת, מרביתם (54%) אמרו כי ילדים בעלי עודף משקל הגיעו למצב זה מכיוון שלא עסקו בפעילות ספורטיבית בכמות מספקת או שלא אכלו נכון. אחרים אמרו שילדים משמינים מכיוון שמסעדות מזון מהיר מגישות מזון לא בריא או מכיוון שהשמנה היא עניין שעובר במשפחה (גנטי).

הסקר אף שאל את הילדים, מספר שאלות על עצמם. מרבית הנשאלים (78%) העידו על עצמם שהם במשקל הנכון או במשקל נמוך ממנו. יתר הקבוצה חשבה כי היא במשקל עודף, כאשר 4% מהנשאלים העידו על עצמם שהם בעלי משקל עודף גבוה.

 

תוצאות הסקר אינן מעידות דבר באשר למשקלם של 4% שהעידו על עצמם כבעלי משקל עודף גבוה, אך הוא מראה ש 4% אלו מאמינים שהם כאלה ולכן ענו כך. מעבר לכך, 54% מהנשאלים העידו על עצמם שהם מודאגים ומתוחים בגלל המשקל שלהם, כאשר הדבר בלט יותר בקרב הבנות. מאלה שאמרו כי הם לא מוטרדים ממשקלם, 59% היו בנים ו 33% היו בנות.

 

הפחתה במשקל

מרבית הילדים העידו כי הם ניסו להרזות בדרכים שונות. מאלו שניסו:

17% - ניסו דיאטה.

64% - אכלו בריא והתאמנו.

14% - אכלו פחות.

5% - צרכו תרופות.

בד"כ, השיטה הטובה יותר הנה לאכול בריא ולעסוק בפעילות ספורטיבית וכאמור, 73% מהילדים ידעו זאת. אם ילדים מודאגים ממשקלם, עליהם לדעת היכן לקבל ייעוץ והכוונה בנושא. משתתפי הסקר השיבו כי הגורמים המועדפים עליהם לייעוץ הנם רופאים או אחיות. להלן תשובות נוספות:

8% - שיעורי ההעשרה בבתי הספר.

16% - הדגמות בנושא בישול בריא.

15% - מהורה או בן משפחה.

27% - הצטרפות לקבוצות, מועדונים או נבחרות העוסקות בפעילות גופנית.

 

זהו דבר נפלא שילדים חושבים על בעיות השמנה ועל הדרך הטובה ביותר לפתור אותן. הדבר דומה להרכבת פזל. הבנה שקיימת בעיה הנה חתיכה אחת. הבנת הגורמים לבעיה ההשמנה הנה חתיכה נוספת והידיעה שהרגלי אכילה נבונים ובריאים בשילוב עם פעילות גופנית היא הדרך הנכונה בטיפול בבעיה הנה חתיכה מאוד רצינית. הפאזל לא יושלם עד שילדים כמבוגרים, יבינו כי עליהם לעשות מעשה...

 

השלב הבא לאחר ההבנה כי אכילה נבונה ופעילות גופנית הם הפתרון לשמירה על משקל תקין, הוא הדרך.

   

על הסקר:

בסקר השתתפו מס' כמעט זהה של בנים ובנות בגילאים 9-13. הם השיבו על המידע דרך עמדות ממוכנות שהוצבו במוזיאונים לילדים  ובמרכזי בריאות (המפורטים באתר המקור)ינואר 2004


 

[1] התכנים בנושא פירמידת המזון לילדים תורגמו מאתר ה KidsHealth אשר מסתמך על  פירמידת המזון (הפירמידה שלי) מאתר ה USDA  (משרד החקלאות האמריקאי) .

 

עותק להדפסה - לחצו כאן!

 

052-6211059

 

דף הבית | חזרה לתפריט | פירמידת המזון | על הפירמידה | דיאטה  לילדים | ילדים מספרים | מהן קלוריות | להתאמן בכיף

מפת האתר

כתבו לדנה

mail dana

site index